Епілог
рейтинг: +7+x

Я ніколи не бачив стількох своїх знайомих колег в одному місці, ба навіть не міг подумати, що це могло б статися після початку вторгнення: нас могли захопити, знищити як фізично, так і стерти з історії, ще й заодно знищити цілий світ, як би банально останнє не звучало. Разом з цим ми втратили багатьох — кращих з нас, і це стало причиною сьогоднішньої події — відкриття меморіалу вшанування загиблих бійців Аванпосту UA-21.

Ми знаходились у внутрішньому дворику київської Зони: акуратно підстрижений газон та кущі, які продовжували дві перпендикулярні доріжки, а на місці їх перетину була площа, на якій стояв меморіал накритий полотном. Поряд з ним стояли декілька військових з автоматами та постамент з дзвоном. Навколо садка , в тіні будівлі, стояли люди. Серед них я помітив багатьох колег з моєї Зони, трохи з інших як, наприклад, Д-р Уайта і Ньюмена з котрими я мав справу працювати. Разом з ними були та "західняки" — Д-р Яким та агент Карпатський. Не вистачало з ними лише д-ра Шукайла, що було досить незвично, він бігав як нянька за цим старим диваком.

Були у мене знайомі й серед військових, які були тут — це капітан Левченко і старлей Монгол: перший завжди розказував цікаві історії з життя чи з роботи, а другий вмів гуляти на славу. Окрім них я ще побачив підполковника Нестора Назаренка, його було важко не помітити — посічене обличчя та протез замість руки, до того ж він стояв біля невеликої трибуни. Йому, певно, було найтяжче за всіх — це видавало його обличчя, яке було схоже на кам'яну маску печалі. Але цим я не хочу применшити горе інших бійців — вони всі були геть не веселі, бо кожен з них міг втратити підлеглого, командира, бойового побратима, або рідну людину.

Почалася церемонія, зняли полотно, і перед нами постав меморіал, який мене спочатку здивував: прямокутник з чорного граніту, в якому була вирізана фігура ворона, що летів до зірок. Далі був постріл, дзвін, постріл, дзвін, постріл і дзвін. Хвилина мовчання, прощальні промови покладання вінків та квітів — це все тривало близько години, але таке враження, що ніби вічність, а й ніби мить. Я був занурений в себе і лише чув гул тиші, бо слова тут були зайвими.

Після цього люди розійшлися групами по різних закутків Зони до роботи — ланки механізму “Фонд” почали рух. У дворі залишилися, окрім мене, ще декілька осіб. Серед них я неочікувано побачив начальство: Мурзея, Олександра Сергійовича, Сабадишина та двох начальників структурних підрозділів — Хмельницького та А. Д. Вони всі разом стояли в протилежному куті двору, й ніби щось обговорювали. Окрім них ще залишився підполковник — він понуро стояв перед меморіалом та дивився прямо на ворона. Від споглядання цієї картини мене зненацька відвернув капітан Левченко:

— Бажаю здоров'я.

— А? Так! Віта… Тобто, Вам теж бажаю.

— Ага. Я так бачу знову хмари нюхав?

— Типу того, просто… Що з паном підполковником?

— А ти не знаєш, що трапилось там, під Маріуполем?

— Ні, тобто не все.

Капітан, похиливши голову, задумався та промовив:

— Пройдімося.

Ми мовчки підійшли до темного закутка двору. Мій знайомий продовжив розмову питанням:

— Ось скажи, як маючи такі зв'язки всюди ти нічого не знаєш?

— Ну, секретність працює добре, та і я не сую свого носа де його можуть відірвати.

— Он як… Давай-но я розкажу історію того, що там трапилось. Як ти знаєш, за офіційною інформацією під час облоги міста кацапи почали штурмувати Аванпост, ніби вважаючи його, "базою Азова". Наші десь місяць тримались, а потім вирішили евакуювати персонал, і після — підірвати ядерний заряд. Ніби просто, але насправді ні.

Я ж знаю, що в перший день війни туди добряче в'їбали ракетами. Сам комплекс не постраждав, але були пошкоджені комунікації. Потім, наблизившись, ці виродки почали штурмувати нас, а там був увесь квіт: кадирівці, грушники, десантники й вагнери. Нашим було не солодко, але вони й не здавались і давали відсіч допоки було достатньо БК та бійців.

— А як цивільний персонал справлявся?

— Спочатку вони панікували, однак начальник Аванпосту швидко її приструнив. Він зорганізував всіх у єдиний організм: кожен робив свою роботу на всі 100 відсотків, ну так я чув. Проблемою були лише запаси — їх би вистачило б на шість місяців, але війна пожирала швидко, особливо медикаменти, але вони тримались.

— Однак, щось пішло не так.

— Дійсно. Все змінилося через два тижні — з приходом невідомого аномального угруповання. За нашими даними, її члени були схожі на культистів так званого Гнилого Господа, однак були більш агресивними в діях. Ця група очолювалась невідомою особою у священицькій рясі. Серйозною проблемою для наших була їхня здатність робити все навколо гнилим. Окрім цього вони були дуже… Живучими - наші бійці Аванпосту розповідали, що їх треба було аж так розх… розгамселити, щоб вони не рухались.

— І тому лише за допомогою цих почвар ворог зміг пробитися на Аванпост.

— Так. А я бачу ти шариш. Але, хоч і з великими втратами, наші змогли відкинути ворога з території. Іншою гарною новиною стало відновлення зв'язку з нами. Після чого вони запросили допомоги та відрапортували начальству. Коли командування дізналось про стан справ, воно наказало лише активувати заряд, але потім "відкоректувало" його проведенням евакуаційної операції персоналу.

— Бо причиною став витік цієї інформації по всій філії.

— Дійсно, цим рішенням були, м'яко кажучи, не задоволений решта персоналу, який працює на небезпечних об'єктах, під час війни, розумієш? Після цього було розроблено евакуаційну операцію. Очолили два командири: зі сторони Аванпосту — її начальник, а з "великої землі" — Назаренко. Він і робив все можливе аби евакуація здійснилась.

— Але чому цей Аванпост потрібно було знищити? Він був лише точкою спостереження, та й аномалії там надовго не затримувались, одразу ж доправляли в інші установи.

— Не знаю точно, однак ластівка наспівала, що напередодні вторгнення туди доправили щось дуже небезпечне. Отож, одна частина сил мала прикрити від основної атаки противника, інша — супроводжувати. Але противник зміг швидко перегрупуватися та ударити знову, через це ми втратили багато людей, а також він якимось чином зміг знищити дистанційний активатор заряду… Тож комусь було потрібно спуститись в глибини Аванпосту та підірвати вручну. На цю самовбивчу справу пішов командир одного з взводів — позивний Ворон, та декілька його підлеглих…

— І у них вийшло.

Левченко відповів мені своїм поглядом.

— Мда — з сумом я видихнув слово — Однак як це все пов'язано, бо евакуація все-таки здійснилась?

Капітан запалив цигарку та видихнув на мене дим. Такого їдучого диму я ніколи не відчував, і чому вони завжди курять такі жахливі сигарети?

— Вибач… То як це все пов'язано? Ну, іноді діти йдуть шляхом батьків…

У відповідь я лиш промовчав. Мій співбесідник, недопаливши кинув сигарету та загасив ногою.

— Скажу так, по секрету, дещо нечисте в цій історії. Є підозра, що інформацію про точне розташування Аванпосту злив хтось з російської філії, однак вони не мали до нього доступу. Окрім цього вище начальство дивно себе поводило.

— Тобто, ти хочеш сказати, що зрадник серед верхівки? - промовив я тихо - Якщо так, то що робити?

— Робити свою справу. — зненацька я почув голос підполковника. Мене ніби облили холодною водою. І як ми його не помітили? Він стояв прямо поміж нами, невже розмова нас так захопила. Сумний погляд пана Назаренка отримав нотки суворості бувалого офіцера. Це контрастувало з його геть не солдатськими рисами обличчя.

— Пане, підполковнику! — знервовано звернувся капітан, віддавши честь.

— Вільно. Що ви тут, пліткуєте дівчата?

— Ніяк ні! — коротко відповів капітан. Видно йому буде непереливки.

— Я бачу. Замість того, щоб ляси точити, краще зробили б щось корисне. Так, щодо цього, Левченко, ти мені треба — підполковник зробив кивок в бік виходу.

Капітан хутко попрощався зі мною, побажавши удачі. Я ж повільно йшов всередину. Роздумуючи над розмовою, яка трапилась сьогодні, я зрозумів, що найкращим пам'ятником для тих відчайдух — це наша справа, бо для цього вони й пожертвували собою, щоб ми й далі могли жити, та пам'ятати, а працюючи, ми збільшуємо важливість їхньої жертви, бо ми охороняємо, утримуємо, захищаємо.





















Вночі в Зоні багато хто чув звуки, який видає трамвай, ймовірно той самий. Однак, на диво, ніхто не помер.


Якщо не зазначено інше, вміст цієї сторінки доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License