Вступ
Вітаю, я Dr_Grom, Головний Адміністратор Німецької філії. У цій статті1 я хотів би поділитися своїм досвідом про те, як створити власну філію Фонду "SCP Foundation" та як отримати офіційне визнання.
Передмова
- Не думайте, що ви можете зробити це силами однієї людини. Це не вдасться, як і шоу одного актора.
- Не думайте, що це потребує від вас мало зусиль або вдасться швидко.
- У Керівництві філії повинно бути як найменш три людини, та як найменш двоє з вас мають володіти правами Адміністраторів — щоб якщо один стане неактивним, інший зміг замінити його.
- Головний Адміністратор повинен сказати іншим членам персоналу керівництва філії свою електронну адресу, за допомогою якого можна буде тримати зв'язок з ним/нею (якщо він/вона буде неактивним або якщо з ним/нею щось трапиться).
- Прочитайте це керівництво (оригінал).
- Вже існує неофіційна філія вашою мовою, але вона неактивна та скоріше за все мертва? Всі ваші спроби відновити її активність пішли нанівець? Створіть новий сайт філії. Та не повторюйте того, через що вмер інший сайт. Та скопіюйте звідти всі корисні сторінки.
- Ви є керівником філії, яка вже існує, але не можете добитися прогресу? Якщо у вас є права Адміністратора, зробіть все невиконане, що пропонується у цьому керівництві.
1. Налаштування сайту
1.1 Підготовка
Перед тим, як почати копіювати шаблони та інші сторінки, ви повинні поставити на спостереження важливі сторінки головної Вікі, щоб відстежувати зміни та застосовувати їх на своєму сайті.
- Зазвичай сторінка активності (Activity Page) швидко затоплюється новинами. Тому якщо ви слідкуєте за англомовним сайтом або за іншою достатньо активною філією, слідкувати за нею стає дуже важко. За замовчуванням ви слідкуєте за кожним Вікі-сайтом, до якого приєднуєтесь, тому сторінку активності вам слід почистити.
- На вкладці активності перейдіть в налаштування (Settings) та відкрийте вкладку "Сайти" (Sites).
- Припинить спостерігати все, крім того, за чим ви дійсно бажаєте спостерігати.
- Після того, як ви скопіювали всі адміністративні та головні сторінки, натисніть "Start watching […] this page", у правому нижньому кутку сторінки, над пунктом "+ Налаштування" ("+ Options"). Таким же чином можете включити спостерігання за усією категорією. Я пропоную спостерігати за категоріями "component", "nav" та "system" на англійській Вікі. Вам не обов'язково спостерігати за категоріями "_default" та "forum".
- Також вам є сенс спостерігати за своєю Філією, Полігоном та O5-Wiki (Вікі наглядачів), сайтом SCP-International та, мабуть, англомовною O5 Command (або принаймні за Хабом Вісників), а також відстежувати сторінки бокової та верхньої панелі, та кожний хаб, який ви перекладаєте.
1.2 Створення нової Вікі
Людина, яка збирається стати Головним Адміністратором, повинна перейти на вкладку "Сайти" у своїй панелі управління, натиснути "+ Створити сайт" та заповнити всі форми. З безкоштовним обліковим записом ви можете створити до 5 сайтів.
- Для URL пропонуємо використовувати наступну назву: scp-XX.wikidot.com, де XX — це код ISO-639-1 для вашої мови2.
- Створіть шаблон для порожньої сторінки "blank template". Вам також буде потрібна спеціальна тема та інші шаблони.
1.3 Копіювання важливих та системних сторінок
Перед початком виконання налаштувань у панелі Адміністратора, скопіюйте та перекладіть всі наступні сторінки та всі додані до них файли, та завантажте їх на Вікі вашої філії (бо деякі дії потребують того, щоб ці сторінки існували).
Для сумісності використовуйте той же саме URL-адрес, що і в англійській Вікі. Так, замість scp-wiki/object-classes на вашому сайті повинно бути scp-XX.wikidot.com/object-classes і т.д.
Заблокуйте усі ці сторінки! (+ Налаштування -> Lock Page)
Ви зустрінете багато заблокованих сторінок. Щоб побачити вихідний код сторінки, яку було заблоковано, не натикайте кнопку "Редагувати" (незаблоковані сторінки, відкриті для редагування, будуть резервуватися для вас на 15 хвилин), замість цього натисніть кнопку "Історія", а потім натисніть [S] у самому верху списку або натисніть "Вихідний код сторінки" в "+ Налаштуваннях".
Цей крок є найважчим, особливо коли вам треба буде вносити зміни, а ви ще не будете гарно знайомі з синтаксисом Wikidot. Якщо у вас будуть питання, то ви можете вільно звертатися до мене (або до інших співробітників Керівництва).
- http://www.scp-wiki.net/component:theme — виконайте пункти інструкції від 1 до 4, а потім — від 7 до 10; але переконайтесь, що ви скопіювали вихідний код сторінки, а не той код, що зображається.
- 5. Вам потребується обхідний шлях, бо керівництво вирішило приховати нижню панель інструментів для сторінок категорії "nav:". Це було зроблено тому, що [ВИДАЛЕНО]. Використовуйте наступні посилання, які безпосередньо ведуть на історію для кожної сторінки:
* http://www.scp-wiki.net/nav:top#_history
* http://www.scp-wiki.net/nav:side#_history 3
* http://www.scp-wiki.net/main 4
- Сторінки категорії6 component: це шаблони, які будуть включатися до складу інших сторінок за допомогою функції [[include]]. Не перекладайте вираження на зразок {$bla}.
- http://www.scp-wiki.net/component:_template 7
- http://www.scp-wiki.net/component:area
- http://www.scp-wiki.net/component:listpages-hubs
- http://www.scp-wiki.net/component:listpages-table
- http://www.scp-wiki.net/component:listpages-table-alt
- http://www.scp-wiki.net/component:listpages-tales
- http://www.scp-wiki.net/component:heritage-rating
- http://www.scp-wiki.net/component:image-block
- http://www.scp-wiki.net/component:image-block-base
- http://www.scp-wiki.net/component:image-block-left
- http://www.scp-wiki.net/component:image-block-left-base
- http://www.scp-wiki.net/component:image-block-quoted
- http://www.scp-wiki.net/component:image-block-quoted-base
- http://www.scp-wiki.net/component:mtf
- http://www.scp-wiki.net/component:preview
- http://www.scp-wiki.net/component:site
- Сторінки з категорії forum: повинні бути копійовані й перекласти слід лише їх заголовок. Їх код чіпати не слід!
[[module ListPages category="*" order="random" limit="1" tag="об'єкт"]]
[[include :snippets:redirect url=%%link%%]]
[[/module]]
- Якщо ви бажаєте створити класичну хмару теґів замість пошуку по теґах як на англійському сайті, застосуйте код з цієї сторінки.
1.4 Налаштування панелі адміністратора
Зробіть потрібні налаштування у панелі адміністратора (scp-XX.wikidot.com/_admin).
- Застосуйте ліцензію "Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License". Некомерційна ліцензія лише лякає користувачів YouTube, які шукають як їм заробити.
- Застосуйте цей значок.
- Сховайте Wikidot Toolbars.
- Дозвольте голосування, що найменш для категорії _default. Деякі Філії Фонду використовують анонімне голосування типу +/- для членів сайту10.
- Налаштуйте свій форум.
- Я пропоную глибину 3.
- Стосовно структури — я пропоную групу для обговорення пов'язаних із сеттінгом тем, одну стосовно критики та допомоги, одну для питань, пов'язаних з вікі, одну для обговорення кожної окремої сторінки, та приховану групу для застарілих тредів. Не забудьте створити хоча б одну категорію в кожній групі. Не забувайте зберегти зміни.
- Активуйте обговорення сторінки щонайменше для категорії _default. Я пропоную активувати обговорення для сторінок усіх категорій за винятком "forum", "random", "search" та "system".
- Я пропоную заборонити створення нових тредів у розділі для обговорення кожної окремої сторінки. Потрібні треди будуть створюватися автоматично, коли користувач буде починати обговорення сторінки. У цьому розділі не повинно бути вручну створених тредів.
Якщо ви є членом якої-небудь філії, але форуми або голосування на вашому сайті було вимкнено, а Адміністратори сайту мовчать та не відповідають, то вважайте цей сайт мертвим, у вас немає можливості їх увімкнути. Створіть новий сайт.
Мої вітання, зробивши все це, ви створили фундамент11 нової філії Фонду :)
1.5 Мета-Теґи
Wikidot підтримує додавання мета-теґів для кожної сторінки. Ці теґи, що містять додаткову інформацію для браузера, пошукових систем та іншого.
Є декілька більш-менш корисних можливих мета-теґів. Ви вже напевно встановили мета-тег "viewport", щоб додати зображення на мобільному пристрою. Якщо ні, то я дуже рекомендую зробити це, а також для всіх інших ваших Wiki-проектів, що використовують тему Sigma-9.
Я пропоную добавити мета-теґ "keywords" (дослівно: "ключові слова"), за допомогою якого ви опишете ваш сайт для пошукових систем — це можуть бути слова на зразок "scp,scp-foundation" та аналогічні. Додавати їх слід, розділяючи комами. Найбільш головні повинні йти першими12.
Ви також можете встановити мета-теґи, завдяки яким ви можете контролювати те, як посилання на вашу Вікі будуть показуватись у Соціальних Мережах, Google та інших сайтах. Це досягається за допомогою Open Graph мета-теґів. Я пропоную наступні мета-теґи для вашої головної сторінки:
- property="og:url" content="exact_url"
- Встановлює точну URL-адресу вашого сайту. Напишіть її на місці exact_url.
- property="og:title" content="the_big_text_in_your_header"
- Встановлює заголовок вашого сайту. Це може бути щось на зразок "Міжнародний архів перекладів" або щось інше. Напишіть його замість the_big_text_in_your_header.
- property="og:description" content="the_small_text_in_your_header"
- Тут — на місці the_small_text_in_your_header — може бути щось на зразок "матеріалів SCP Foundation" або щось інше, що ви забажаєте написати там.
- property="og:image" content="your_image_url"
- Встановлює зображення, яке буде відображатися. URL зображення напишіть замість your_image_url. Я пропоную використати зображення розміром 250x250 пікселів. Мінімальний розмір зображення для Facebook — це 200x200 пікселів. Я вважаю, що це повинно бути саме те зображення, яке знаходиться на першій сторінці вашого сайту. Але ви можете забажати завантажити інший логотип, якщо він вам більш сподобається.
Якщо хтось посилається на статтю, а не на першу сторінку, тоді наприклад Facebook буде шукати перше зображення в коді тіла документа (за винятком заголовку), і для статей без зображень це буде маленький червоний будинок — значок з бічної панелі. Щоб уникнути це, додайте наступний код у саму верхню частину бічної панелі: [[image url_of_you_preview_image width="0" height="0"]], де url_of_you_preview_image — URL зображення для попереднього перегляду; звичайно зображення для попереднього перегляду знаходиться в файлі http://scp-XX.wdfiles.com/local--files/start/250_logo.png (логотип, завантажений на першу сторінку). Однак, для попереднього перегляду ви можете завантажити інший логотип прямо на сторінку бокового меню.
Після того, як ви це зробили, вам слід переконатися, що Facebook та інші соціальні мережі та пошукові системи зможуть прочитати потрібну інформацію, та що Facebook буде тримати в кеші вірні дані:
- Йдіть до відладчика Facebook, або якщо у вас його нема, то попросить когось, хто його має, зробити далі вказане. Введіть адресу вашої філії, та потребуйте від Facebook-а відновити кешовану інформацію. Іноді потрібен деякий час для того, щоб інформація дійсно відновилась. Зачекайте секунд 30 до того, як будете перевіряти оновлення.
- Інші соціальні мережі — такі, як Vkontakte — теж мають функцію на зразок цієї.
- Йдіть до тестових інструментів Google і подивиться, чи показує він на вашому сайті якісь помилки.
1.6 Полігон
Повірте мені, це вам потрібно. Пісочниця — це полігон, де ніщо не істинно та усе дозволено. Добре, майже все. Тут юзери можуть створювати проєкти своїх статей та отримувати на них відгуки, і це все перш ніж розміщати їх на головний сайт. Також вони можуть експериментувати з кодом, не порушуючи наявні статті.
Вам слід повторити кроки від 1.2 до 1.4 з наступною різницею:
- Стосовно URL-адреси: наприклад, Пісочниця англійської філії, Пісочниця німецької філії.
- http://scpsandboxde.wikidot.com/component:theme — Тема пісочниці.
- Ви можете використати наш значок для пісочниці.
- Вам потрібне лише обговорення сторінок (forum:-Pages), якщо ви взагалі активуєте форум — що не є необхідним. Але усі сторінки компонентів (component:-pages) обов'язкові.
- Активувати голосування у пісочниці не рекомендується.
- Редагувати статті на Полігоні може бути дозволено без приєднання. Але непрохані правки в статях інших користувачів повинні бути заборонені.
1.7 Вікі Наглядачів O5
На цьому сайті персонал Керівництва філії може проводити обговорення без втручання інших юзерів.
Створення цього сайту трохи відрізняється від вище описаного.
- URL-адреса: O5 англійської філії, O5 німецької філії
- Деякі Вікі O5 використовують Wikidot-тему "Shiny". Французька філія використовує звичайну SCP-тему, Sigma-9, а ми використовуємо модифіковану тему Sigma-9 з фоном, який нагадує тему Shiny. Дехто використовує зовсім іншу тему. Робіть як вважаєте потрібним.
- Політика доступу повинна бути закритою. Запросіть своїх побратимів із персоналу Керівників на цей сайт. Зазвичай O5-Вікі роблять доступними лише тільки для персоналу Керівництва.
- Ви можете приховати сторінки для юзерів, які не є членами Вікі O5, за допомогою спеціальної категорії (наприклад, hidden:), та надавши доступ до них лише тільки для членів сайту за допомогою панелі Адміністрування. Інакше ви залишите усе доступним для широкої публіки.
2. Запуск вашої філії
2.1 Правила
Перш ніж наповнювати філію контентом, вам потрібні правила:
- Поведінка (наприклад, "не поводьтеся як мудаки" та інше, що ви вважаєте потрібним)
- Правила написання та розміщення теґів — усе, що не охоплюється простим перекладом.
- Правила стосовно перекладу, у тому числі правила розміщення теґів для перекладів, а також глосарій з перекладом наступних слів та виразів (що я забув зробити):
- Item #: — Об'єкт №:
- Object class: — Клас об'єкта
- Special Containment Procedures: — Особливі умови здержування:
- Description: — Опис:
- Addendum: — Додаток:
- Safe — Безпечний
- Neutralized — Нейтралізований
- [Data expunged] — [ДАНІ ВИДАЛЕНО]
- [Redacted] — [ВИДАЛЕНО]
- Site — Зона
- Containment — Зберігання
- Containment Chamber — Камера зберігання
- Containment Breach — Порушення умов зберігання
- Amnestic — Амнезіак
- Публікувати необроблений автоматичний переклад слід заборонити й вважати підставою для блокування
- Правила стосовно теґів. Теґи дуже важливі, щоб Вікі виглядала професійно та щоб там був порядок. У випадку перекладів сторінки, якщо це припустимо, слід перекласти її теґи та проставити їх.
- Вам слід створити глосарій теґів або перекласти керівництво стосовно теґів за англійської Вікі O5. Слід зробити переклад теґів як з англійської на вашу мову, так і навпаки.
- Також вам слід зробити теґи як для перекладів, так і для оригінального контенту.
- Я настійно пропоную, щоб юзерам дозволено було розміщувати свій оригінальний контент на головному Сайті лише з дозволу персоналу Керівництва або інших довірених членів Філії, та лише після обговорення його на форумах. Це треба зробити для запобігання розміщення контенту низької якості, та для того, щоб змусити всіх ваших користувачів, у тому числі вас самих та інших членів керівництва тримати зворотний зв'язок, що буде приносити користь усім.
- Юзерам не слід дозволяти створювати нові категорії (сторінки, в URL яких присутнє ":"), що може зіпсувати автоматичні переліки.
2.2 Зв’язки з суспільством
Ваша філія є ніщо, доки ніхто не знає про неї, та серед її членів нікого нема. Коли ви зробили усе вище описане, настає час для піару.
- Повідомте LadyKatie про свою філію. Підтримуйте з нею зв'язок, бо, ймовірно, саме вона буде вирішувати, коли ви будете готові стати офіційним філіалом.
- Не рекламуйте вашу філію на форумах англійської філії без дозволу!
- Приєднайтесь до чату в Дискорді Міжнародного архіву перекладів. Юзери та персонал майже всіх філій можуть допомогти з проблемами, які можуть виникнути.
- Заведіть обліковий запис у соціальних мережах, які найбільш популярні серед вашої цільової групи.
- Після цього, якщо у вас буде можливість, ви можете створити щось на зразок Facebook-сторінки, каналу YouTube, запису у Twitter та в інших соціальних мережах.
- Зв'яжіться з іншими сайтами вашою мовою, які присвячені кріпіпастам. Можливо, ви зможете увійти до обміну посиланнями (як ми з німецьким сайтом creepypasta-wikia), та, мабуть, ви зможете копіювати туди свої переклади (та оригінальний контент - прим. murzei_chaos), та отримати звідти нових юзерів.
Якщо ви бажаєте створити свої значки та інше, ви можете застосовувати наші шаблони.
2.3 Дорожня карта
Дорожня карта — це гарний засіб планування досягнення кінцевої мети, а також для того, щоб стежити за тим, які кроки на цьому шляху вже були зроблені, а які ще ні. Я вважаю, що кожна філія, включаючи англійську, повинна її мати. Дивиться приклад — дорожня карта нашої філії.
Для неофіційної філії для початку я пропоную наступну дорожню карту:
- Перший етап: Каркас.
- Створити всі системні сторінки (system pages).
- Створити всі записи, на які посилається бокове меню.
- Створити всі записи, на які посилається верхнє меню.
- Створити всі потрібні керівництва13.
- Створити концепцію Оперативних Груп.
- Розробити контекст своєї філії
- Що ви таке?
- Як ви відноситесь до суперечливих тем, таких як використання ядерної зброї, співробітників класу D, або SCP класу Тауміель?
- Допускає ваш концепт зв'язки з іншими філіями?
- Другий етап: Контент.
- Перекладіть найбільш важливі англійські статі (Важливість - Б).
- Якщо це можливо, перекладіть найбільш важливі статі інших філій (Важливість - Б)14.
- Перенесіть доступні переклади з інших сайтів (Таких, які Вікі Повстанців Хаосу).
- Зробити не менш ніж 100 об'єктів вашою мовою.
- Третій етап: Більш ніж 100 юзерів.
- Організуйте піар:
- Які сайти найбільш популярні серед вашої цільової групи?
- Інші соціальні мережі, які важливі для вашої цільової групи.
- Підвищення вашого рейтингу в Google .
- Google Analytics (дивись п. 2.5).
- Приєднатися до Google Search Console.
- Знайти партнерів по посиланнях.
2.4 Пріоритеті перекладу
Я пропоную створити перелік пріоритетів для перекладу на зразок цього. Це гарно зробити не лише в нових філіях. Завдяки цьому плану ви та ваші юзери зможуть легко відстежувати, які статі обирати для перекладу перш за все. Я пропоную копіювати правку номер 25 з нашого переліку пріоритетів (який є найбільш повним), та додати до нього статті, які ви ще не переклали. Коли переклад буде зроблено, видаляйте статтю зі списку.
Я пропоную наступні рівні пріоритетів:
- A: Гіперважливі — головні сторінки хабів, інформаційні сторінки або сторінки допомоги та усе, на що посилаються пункти верхнього та лівого меню.
- B: Понад важливі — SCP-класика, топ-10 англійської Вікі та топ-2 інших філій.
- C: Дуже важливі — такі як статті з то-50 англійської Вікі та топ-10 інших філій.
- D: Важливі — такі як статті, на які посилаються статті з пункту A.
- E: Мало важливі — такі як статті, на які посилаються статті з пункту B або SCP-об’єкти, які хтось бажає перекласти.
2.5 Приєднатися до Google Analytics
Ви можете приєднати свою Вікі до Google Analytics, та ввести профільний ключ (Profile Key) для вашої Вікі у панелі адміністратора на цьому сайті у розділі General Settings -> Google Analytics. Хоча розібратися у Google Analytics та зробити потрібні висновки буде дуже важко. Вам варто найти когось, хто зможе розібратися в інформації від Google, в іншому випадку з неї буде мало користі. Ви також можете приєднатися до Google Search Console. Використовуйте верифікацію за допомогою мета-теґів.
2.6 Стаємо офіційною філією
Немає ніяких кількісних вимог, якім потрібно відповідати, щоб стати офіційною філією, тому далі я просто напишу речі, які на мою точку зору, можуть бути важливими (я знаю, що відсутність визначеності у цьому пункті дуже неприємна, тому, можливо, хтось з керівництва напишуть декілька коментарів щодо моїх пропозицій — чи коректні вони та, що ще слід додати до цього списку).
Я вважаю, що головні вимоги — це наявність базового контенту та безперервної діяльності:
- Зробіть каркас сайту (Пріоритет A)
- Перекладіть об'єкти з класики Фонду (Пріоритет B)
- Перекладіть інші SCP-об'єкти, як важливі, так і ні
- Напишіть статті про ваші оригінальні SCP-об'єкти (хоча б 20 штук)
- Треба мати хоча б 10 активних членів
- Треба мати активні облікові записи в соціальних мережах
- Виконувати задачі вашої дорожньої карти та тримати її в актуальному стані
2.7 Ліцензійна політика
Вам дуже рекомендується, та, можна сказати, необхідно обрати ліцензію Creative Commons Attribution-ShareAlike License (коротко — CC BY-SA 3.0). Хоча російська філія використовує для свого сайту ліцензію CC BY-NC-SA, яка забороняє комерційне використання матеріалу. Але некомерційна ліцензія має більше мінусів, ніж плюсів. І так навряд хтось спробує збагатитися за рахунок ваших перекладів. Власники монетизованих YouTube-каналів не зможуть вокалізувати ваші записи.
Також те, що російська філія використовує цю ліцензію у порядку виключення не значить, що це можете робити ви.
Хоча я не експерт у питаннях ліцензій, але згідно з тим, що я знаю, весь всесвіт SCP має ліцензію CC BY-SA 3.0, тому все засноване на цій ідеї є похідними роботами, та має ту ж саме ліцензію. Для отримання додаткової інформації зверніться до відділу ліцензування.
З ліцензією CC BY-SA ви повинні зробити наступне (це "треба зробити", а не "можна зробити"!):
- Питання власності: Ви повинні вказати усіх оригінальних авторів, а також всіх перекладачів у коментарях до перекладеної сторінки. Оскільки англомовна Вікі переїхала до Wikidot-у з Editthis, старі сторінки не обов'язково були створені їх авторами, але могли бути створені й користувачами, які переносили їх з Editthis. Дивиться цей документ, щоб дізнатися справжнього автора. Скажіть своїм юзерам перевіряти це перед перекладом.
- Похідні роботи: Кожна копія або похідна робота (переклад у тому числі) повинна мати ту ж саме ліцензію, що і оригінал!
Це також означає, що ви повинні перевіряти зображення, які використовують ваші юзери для запобігання очевидних порушень. Зображення не обов'язково повинні мати ту ж саме ліцензію, що і сама Вікі. Переконайтесь у тому, що ви дотримуєтесь всіх правил ліцензії щодо зображень. У разі сумнівів зверніться до власника або творця зображення.
Стосовно ліцензійних питань звертайтесь до наших експертів з ліцензування.
2.8 Мобільна версія
Порівняйте зовнішній вигляд вашої та англійської філій на мобільному пристрої. Якщо вони, як і очікувались, не схожі, то причиною тому можуть бути три помилки з тих, що приходять мені на розум:
- Ви забули встановити мета-теґи з пункту 1.5 або припустили помилку при їх створенні. Будьте уважні, не копіюйте лапки разом з мета-теґами.
- Ви не встановили мета-теґи для усіх сторінок.
- Ви не коректно копіювали код для nav:side та nav:top. Усе, що знаходиться [[div class="mobile-top-bar"]] в nav:top — це верхнє меню для мобільної версії. Там не повинно бути більш ніж трьох категорій.
2.9 Коли ви станете офіційною філією
Продовжуйте підтримувати філію. Не можу більш нічого сказати. Може тепер ви забажаєте визначитися з наступними етапами, щоб вирішити, як повинна розвиватися ваша філія.
Ну тепер, напевне, ви будете показуватися на сторінці http://scpper.com/ та підтримуватися відповідним розширенням Chrome. Якщо ви бажаєте налаштувати це, звертайтесь до FiftyNine.
2.10 Інформаційні сторінки
Це не обов'язково, але я бажав би, щоб це зробила кожна філія. Створить інформаційну сторінку англійською мовою, на зразок цієї. Я виявив, що дуже важко знайти щось стосовно інших філій, у них немає ніякої інформаційних сторінок — ні англійською, ні їх рідною мовою. Тому прошу вас (та інші філії) зробити такі сторінки, щоб було зрозуміло, що ви таке, ваш головний канон (якщо такий є), і у якому напрямку ви розвиваєтесь.
3. Щоденні питання
3.1 Код
Синтаксис Wikidot дуже гнучкий та допускає багато чудових речей. Ознайомтесь з керівництвами "Синтаксис", "Модулі" та "Фрагменти коду". Якщо у вас є якісь питання, можете запитати мене або когось з керівників англійської філії.
Сторінки та теґи, які починаються на "_", є прихованими, та не показуються в автоматичних списках, окрім тих випадків, коли ці списки спеціально налаштовані так, щоб показувати приховані сторінки. Ви можете використовувати приховані сторінки як частину магії Wikidot.
Ви можете використати приховані теґи, щоб краще налаштувати списки сторінок, відсортовані за теґами. Наприклад, теґ _sys може бути використано, щоб приховати хаби в автоматичних списках, де вони інакше були б показані. Так, іноді бажано, щоб у якомусь переліку (приклад) сторінка не показувала саму себе, що можна досягнути завдяки теґу _sys.
3.2 Забезпечення якості
Звичайно, ви будете стикатися з дуже поганими як перекладами, так і спробами оригінального контенту. Але навіть статті, які на перший погляд поглядають правильно, повинні бути переглянуті. Коротко кажучи, вам потрібно організувати перевірку всіх сторінок вашої Вікі.
Якщо ваші юзери не є суцільними Граммар-Наці, а ви не є достатньо могутнім, щоб розібратися з усім сам без допомоги, ви ніколи не зможете виправити усі помилки. Змириться з цим. Але ви та ваш персонал повинні переконатися, що будуть виправлені принаймні очевидні помилки.
У нашій філії було введено "Печатку Огляду", що означає, що кожна сторінка, яка була перевірена персоналом з керівництва філії, отримує теґ "⦿", у той час як кожна сторінка, яка не була перевірена, отримує теґ "o". Ця система дуже недосконала, але вона працює та забезпечує, що статті не будуть переглядатися двічі. Хоча вона лише гарантує, що оглянуті сторінки формально коректні та в них немає грубих помилок.
На додаток до пункту 1.1, тримайте під наглядом усі сторінки, які ви переклали та вносіть потрібні зміни. Подбайте про те, щоб ваші юзери робили те ж саме.
3.3 Технічне обслуговування
Завжди будуть юзери, які не дотримуються правил. У той час, як помилки форматування будуть очевидні, а помилки в змісті та орфографії можна буде знайти лише шляхом перевірки сторінки, ви зможете легко знайти помилкове розставляння теґів за допомогою автоматизованих списків:
За допомогою модулю ListPages ви зможете створити переліки сторінок з відповідними теґами або комбінаціями теґів. Я пропоную створити автоматизоване робоче місце на вашій Вікі, на зразок робочого місця Drewbear-а (яке, я вважаю, є найбільш зручним робочим місцем на англійському сайті). Можливо, вам знадобляться інші переліки, тому я пропоную додати наші власні переліки (за більшою інформацією дивіться документацію стосовно модуля ListPages).
Я пропоную наступні переліки:
- Сторінки без теґів
- Нема теґів класу (безпечний, евклід, кетер, …)
- Нема теґів категорії (об'єкт, оповідання, додаток …)
- Є лише теґ "об'єкт" та/або теґ класу
- Теґ класу без теґу "об'єкт"
- Нема ні теґів, якими позначаються переклади, ні теґів, якими позначається оригінальний контент
- Нема теґу перевірки (Якщо ви будете його використовувати)
- Додатки без батьківської сторінки
- Сторінки-сироти ([[module OrphanedPages]])
- Потрібні сторінки ([[module WantedPages]])
- Категорії у тому числі приховані ([[module Categories includehidden="true"]], гарний засіб шукати сторінки з ":" у їхньому URL)
- Приховані сторінки
- Сторінки з теґами на зразок "не завершено", "загублено додаток", "робота триває", "потрібні правки" та інші.
Ви можете знайти код цих списків на моєму робочому місці.
3.4 Як бути працівником Керівництва
Член персоналу Керівництва та особливо Адміністратор не розглядається як звичайний юзер. Дехто буде бачити в вас вищого, а дехто буде бачити в вас нижчого. Усе, що ви скажете, може бути розглянуте не як звичайний коментар, а як слово від імені адміністратора. Чи є у вас достатньо здібностей та компетенції, люди будуть завжди надавати вашим словам більшої ваги, ніж вони мають насправді, більш, ніж словам інших членів керівництва. Вас будуть сприймати як більш велику людину, бо ви створили цю філію. Тому ласкаво просимо у світ політики.
Є два шляхи стосовно того, що можна з цим зробити. Щось інше робити скоріше за усе не треба.
- Змиріться з цим і відігруйте свою роль
- Створіть інший обліковий запис для вас як для звичайного юзера, від якого ви будете робити все, що не пов'язано з повноваженнями адміністратора15.
Щоб ви не обрали, дотримуйтесь правил:
- Не поводьтеся як мудак:
- Не блокуйте юзерів лише тому, що ви це можете.
- Не видаляйте сторінки, якщо ви повністю не впевнені, що це потрібно.
- Не пхайте свого носа куди вас не запрошували.
- Поводьтесь з усіма так, як би ви бажали, щоб адміністратор поводився з вами.
- Не приймайте рішень без того, щоб порадитися з персоналом керівництва вашої філії!
- Серед персоналу Керівництва — повна демократія.
- Щодо важливих питань питайте також звичайних юзерів. Не лише ви знаєте усе, у них теж можуть бути ідеї, які б ніколи не прийшли на думку персоналу вашого керівництва.
- Менш бюрократії.
- Підтримуйте свою спільноту, а не просто очолюйте.
- Будьте надійною людиною. Держіть особисту інформацію у секреті, не публікуйте чиїсь приватні дані без дозволу та необхідності.
- Будьте постійними! Якщо ви не можете слідкувати за філією кожен день та відповідати на питання, не становіться членом Керівництва!
- Іноді вам прийдеться мати справу с людськими сварками, та вирішувати їх проблеми. Завжди залишайтесь неупередженим та слухайте обидві сторони. Будьте чесними.
- Ви зустрінете людей з такими проблемами, про які ви ніколи не чули. Будьте професіоналом та не втручайтесь до речей, про які нічого не знаєте.
- Не прикидайтесь всезнайкою. Ви можете бути експертом у деяких галузях, такі як канон Всесвіту SCP або хімія (я, наприклад, інженер), але ви не можете знати все, навіть якщо деякі люди думають, що це так.
- Приймайте критику вашої роботи як у якості Адміністратора, так і в якості автора.
- Завжди пам'ятайте: ви лише ще одна безглузда істота без чогось особливого. Ви лише випадково стали головою ще одної Вікі.
На відміну від англійської Вікі, у вас немає тисяч юзерів, якими ви можете керувати. Напевно, у вас буде десяток (включаючи персонал Керівництва), тому відповідна поведінка для вас є більш важливою, ніж ще десь. Ви, якщо забажаєте, зможете стати мудаком — але лише тільки після того, як кількість юзерів досягне декілька тисяч.
4. Профіт
Мабуть, у мене все. Якщо у вас є питання, зауваження або рекомендації стосовно цього керівництва або по конкретним темам, які я забув розгорнути, залишіть коментар в обговоренні цієї сторінки. Якщо вам потрібна допомога, щоб довести до розуму вашу філію або якщо щось не працює так, як ви бажаєте, не соромтесь говорити це — мені або комусь з персоналу Керівництва англійської філії. Якщо вам потрібна активна підтримка, звертайтесь до мене в чаті, мій часовий пояс UTC +1.